2024-06-20

O terapiach onkologicznych i ich skutkach

19 czerwca o 18:00 na naszych profilach social mediowych odbyło się wydarzenie live, które cieszyło się sporą aktywnością ze strony naszych uczestniczek.  Nie byliśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, toteż ustaliliśmy, że odpowiedzi pojawią się na stronie www. Publikujemy je dziś poniżej z nadzieją, że pomogą naszym podopiecznym  i poszerzą ich wiedzę z zakresu terapii onkologicznych i ich skutków.

Czy można prosić o kontakt i możliwość indywidualnej konsultacji?
Odp. Bardzo mi przykro, nie udzielam indywidualnych konsultacji.
 
Witam, jestem po 2 chemioterapiach i immunoterapii – rak jajnika. Mam silne skurcze mięśni – różnych. Najczęściej podudzi. Jak sobie pomóc?
Odp. Proponuje masaże relaksacyjne, może suplementację magnezu z potasem.
 
Jestem po usunięciu połowy nerki, w badaniu patomorfologicznym wyszedł pT1aROLV0 jasnokomórkowy brodawkowaty został usunięty, jest jednak odnawialny, co zrobić żeby nie było nawrotów?
Odp. Nie jestem specjalistą nefrologiem, ale jeżeli operacja była radykalna i wg Pani opisu nie było naciekania naczyń limfatycznych, to taki nowotwór rzadko nawraca. Niezbędna jest częstsza kontrola nefrologiczna.
 
Jestem po histerektomii i repozycji jajników. Czy po radioterapii i brachyterapii te jajnika już nie funkcjonują?
Odp. Nie mam zupełnie doświadczenia w ginekologii. Proszę skonsultować to z dobrym ginekologiem.
 
Vermox, kolejna me standardowa metoda, czy można łączyć z karboplatyna?
Odp. Vermox to lek przeciwpasożytniczy, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego, bo ma tam zadziałać przeciwpasożytniczo. Więc z pewnością nie dotrze do żadnych komórek nowotworowych w tkankach obwodowych. Nie ma żadnych przesłanek, aby stosować go w jakimkolwiek połączeniu z innym leczeniem przeciwnowotworowym.
 
Przy immunoterapii można mieć masaże lecznicze?
Odp. Tak, ale proszę uważać na np. stosowane do tego olejki czy kremy, aby nie spowodowały nadmiernego uczelnia. Poza tym sam masaż może dodatkowo wywołać podrażnienie skóry, więc proszę się dobrze obserwować.
 
Czy posiada Pani wiedze na temat wariantu VUS w BRCA2?
Odp. Warianty VUS to są warianty o niepewnym/nieznanym  znaczeniu klinicznym (ang. variant of uncertain (or unknown) significance). Oznacza to że nie ma w chwili obecnej dostatecznej wiedzy na temat tego, czy może on powodować chorobę nowotworową czy jest związany z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby. W takim przypadku, należy za rok/dwa ponownie zweryfikować, czy nie pojawiły się nowe informacje na temat tego konkretnego wariantu i dopiero po potwierdzeniu jego patogenności lub wykluczeniu że może być patogenny, podjąć odpowiednie postępowanie kliniczne . 

Po kliknięciu tutaj znajdziesz kilka slidów podsumowujących webinar z zakresu terapii onkologicznych.